Chřipka

Chřipka je náhle vzniklé virové vysoce nakažlivé onemocnění. Čas od nakažení do vypuknutí nemoci, se u chřipkového viru různí od 12 do 48 hodin. Víme, jak se proti tomuto onemocnění bránit? Jak mu předcházet a jak se s ním vypořádat?

Chřipka

Chřipka je náhle vzniklé vysoce nakažlivé onemocnění virové etiologie. Jsou známé 3 druhy chřipkových virů – A, B a C. Typ C má jen malý význam v lidské patologii. Typ A vyvolává onemocnění nejen člověka ale i několika živočišných druhů (zejména prasata, ptáci). Viry typu A vyvolaly všechny velké epidemie a pandemie.

Inkubační doba, tedy čas od nakažení do vypuknutí nemoci, se u chřipkového viru různí od 12 do 48 hodin. Nejčastější přenos chřipky probíhá takzvanou kapénkovou infekcí, tedy kýcháním, kašláním a podobně. Virem se lze samozřejmě nakazit také kontaktem s nemocným nebo s předměty, kterých se dotýkal.

Pro chřipku je na rozdíl od nachlazení typický rychlý nástup. Začíná zpravidla horečkou (38 až 40°C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel.

Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel. Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě několik týdnů po uzdravení.