Chřipka

Chřipka je náhle vzniklé virové vysoce nakažlivé onemocnění. Čas od nakažení do vypuknutí nemoci, se u chřipkového viru různí od 12 do 48 hodin. Víme, jak se proti tomuto onemocnění bránit? Jak mu předcházet a jak se s ním vypořádat?

Chřipka - Influenza

Celkové onemocnění vyvolané viry s vysokou afinitou k buňkám respiračního traktu. Známy jsou viry chřipky A, B a C, všechny vyvolávají onemocnění u lidí, virus chřipky A též u prasat, koní a ptáků a virus chřipky C u lidí a prasat. Nejdůležitější je virus chřipky A, antigenně velmi proměnlivý, v důsledku častých mutací, jejichž výsledkem je malá (drift) nebo velká antigenní změna (schift). Při malých driftových změnách dochází k postupné obměně viru, zatímco shiftová změna vede ke vzniku zcela nového typu viru chřipky, proti kterému není populace imunní, jehož následkem je onemocnění rychle se šířící a vznik rozsáhlých epidemií, které při rozšíření onemocnění po celém světě přechází v pandemii. Onemocnění chřipkou patří mezi respirační.

Chřipka je onemocnění, které vážně ohrožuje na životě především malé děti a staré lidi, pacienty s oslabenou imunitou z nejrůznějších důvodů a chronickými kardiopulmonálními nemocemi, nemocemi ledvin, diabetem, cukrovkou.

Klinické projevy, terapie

Klinické projevy

Bolest hlavy, zimnice, únava, bolest svalů, kloubů, malátnost, zánět sliznice nosohltanu, hrtanu, průdušnice, průdušek, vysoká teplota, suchý kašel. Komplikací může být zápal plic a bakteriální superinfekce.

Terapie

U chřipky se léčí především symptomy, antipyretika (snížení teploty), klid na lůžku. V závažných případech antivirotika (Tamiflu, Relenza).